O Blažence

„Ta holka na rohu jsem já“

 
 
Blaženka poprvé (1989–1997)
Pražská rocková skupina Blaženka vznikla v roce 1989 a první vystoupení zvládla o rok později na Slunečnici, tehdy ještě s dvěma sboristkami a violoncellistkou. Bylo to hektické období, které ovlivňovalo každého z nás. Nemá smysl jmenovat tehdejší členy skupiny a prostory, kde všude jsme hráli. Za zmínku stojí místa, která nám byla i zkušebnou, např. klub Blaženka & Julek na Staroměstském náměstí, či klub Alterna Komotovka. Byly to naše domovské scény.
Touha prezentovat se, i mediálně, vyústila v roce 1995 v natočení CD. Po marném hledání vydavatele jsme jej v roce 1996 vydali na vlastní náklady a v Akropoli pokřtili.
Místo toho, abychom začali pořádně hrát, jsme se v roce 1997 rozešli. Není třeba vysvětlovat proč. Škoda tehdejšího zájmu o naší muziku a docela početného publika.
Blaženka podruhé (2001-2004)
Dohromady jsme se opět dali v roce 2001, na popud neutuchajícího zájmu publika o náš muzikantský osud a při příležitosti jednoho životního jubilea. Sestava vykrystalizovala do sedmičlenného ansámblu:
Broněk Přibyla – zpěv
Slávek Vtípil – klávesy, autor muziky
Martin Žďánský – housle
Mirek „Příba“ Přibyl – kytara, foukací harmoniky
Petr Smutný – kytara
Ondra Parpel – basa
Míra „Pekáč“ Pekař – bicí
Na bicí s námi dříve hráli také Vladimír Máca, Míra Turek a Robert Visinger.
Důležitým členem kapely byl, úžasný textař a původní hráč na basu, Jindřich Bělehrádek, který bohužel tragicky zahynul v roce 2002.
V roce 2004 Broněk odjel pracovat do zahraničí a Blaženka si dala další přestávku.
Blaženka potřetí (2010…)
Po návratu Broňka z ciziny se daří kapelu obnovit na podzim roku 2010. Hraje v sestavě:
Broněk Přibyla – zpěv
Martin Žďánský – housle
Petr Smutný – kytara
Aleš Řezáč – klávesy
Ondra Parpel – basa
Míra „Pekáč“ Pekař – bicí
Blaženka má po Jindřichovi celou knihu textů a tak může tvořit nové věci. Několik textů pro kapelu napsal také textař Adina Schimanski.
V září 2014 kapela oslavila v Malostranské besedě 25 let své existence.
Na přelomu listopadu a prosince 2015 nahrála Blaženka ve studiu Sono  své druhé album, které vyšlo v únoru 2016.
Sedmadvacetiletá Blaženka je v nejlepších letech a ukazuje se, že její hudba a texty jsou nadčasové. Doufáme, že ještě nějaký čas bude ozdobou hudební scény.