Jana Šteflíčková je pražská písničkářka a herečka Studia Ypsilon. Její tvorba se záměrně oprošťuje od klasických žánrových vymezení, sama se hlásí k folku, blues, jazzu a rocku. Tomu odpovídá i její sólová tvorba, která je pestrá a nosná nejen pro folkové festivaly, ale i pro festivaly nadžánrové (Trutnov Open Air, Sázavafest, Boskovice, Šumperk Blues Alive). Než se rozhodla hrát sama s kytarou,účastnila se rozličných hudebních projeků – začínala jako desetiletá na Portě v roce 1990, následovalo dlouhé období hledání v oblasti country, amerického folku šedesátých let, big-beatu, tradičního jazzu a swingu, blues, funky. Po kapelové zkušenosti (album Jablečno – Indies 2007, V. Želinský, P.Tichý, R. Švehla, J. Judl), se rozhodla vydat se ve své tvorbě výrazně osobnější cestou a hrát sólově. V roce 2010 hrála jako support na koncertech Johna Mayalla a obdržela ocenění Taisawards v kategorii zpěvačka.

V roce 2012 vydala své první sólové autorské cd, které natočila ve vlastní produkci, a na které si přizvala zkušené muzikanty – bicí – Martin Kopřiva (Lanugo, Roman Dragoun), perkuse – Camilo Caller (KOA), baskytara – Jan Judl (Jablkoň), violinofon – Jan Šimůnek (Hi-Fi), akordeon Mathieu Gautron a další. Album bylo natočeno ve studiu Faust Records, za spolupráce se zvukařem Derekem Saxenmeyerem, graficky zpracoval David Matura. Obsahuje čtrnáct autorských písní.

Jana Šteflíčková
Ve svých písních uplatňuje bezprostřední komunikaci s diváky, hlas se širokou rejstříkovou a výrazovou škálou a osobitou, netradiční hru na kytaru.

Kromě hudby se věnuje také divadlu (vystudovala herectví na KALD DAMU), je členkou ansámblu Studia Ypsilon (Vinobraní, Nadsamec Jarry, Babička, Rusalka), v roce 2005 a 2006 se účastnila česko-kanadských projektů se severoamerickými Indiány a skládala hudbu k představení Šťastní jako blechy na lodi bratří Formanů.

Nové album – LETNÁ

Album vzniklo v produkci autorky, která na něm nahrála i většinu nástrojů, z písní vzniklých v jednom krátkém období na jaře 2014 na chatě ve Zbýšově, ze společných jamů s kamarádem. Ovlivněno inspirativními hovory, společným hraním, příjemným zevlováním. Začalo se točit podomácku v Údrnicích s Kamilem Dandou v létě 2014, pokračovalo se pak v ZZ Records se Zdeňkem Bartákem – www.zzrecords.cz. Mix a master proběhl tamtéž (master Kučera–Barták). Nahrávání se účastnili hosté Žofie Kašparová, Wimpy, Kamil Danda, Jan Šimůnek. Graficky ho zpracoval David Matura, fotografie na fotoaparát Leica pořídil Jan Horáček. Album vyšlo v nakladatelství Galén na podzim 2015.

Křest alba bude 23. 5. v Malostranské besedě.

(zdroj: www.steflickova.cz)